Afyon Denilince ilk aklınıza gelenler

afyon_kalesi

 AFYONKARAHİSAR DENİNCE

Mermer

Sucuk

Kaymaklı Ekmek Kadayıfı

Patates (Sandıklı ilçesi)

Lokum

Haşhaş

Gelincikler familyasından bir çeşit bitkidir. Baş kısmından afyon, tohumlarında da haşhaş yağı çıkarılır. Afyon, haşhaş meyvelerinin özel bıçakla çizilmesi sonucu akan, süte benzer sıvının güneşte katılaşmış ve esmerleşmiş şeklidir. İçeriğinde morfin, kodein, tebain, papaverin, narkotin gibi maddeler vardır. Uyuşturucudur, zehirlidir. Ev ilaçlarında kullanılmaması gerekir.

Haşhaşın Faydası Nedir
Hekimlikte; ağrı ve sancıları giderici ve ishal kesici olarak kullanılır.

Diğer İsimleri : Afyon çiçeği, Uykucu Haşhaş

Botanik Bilgi : Gelincikler familyasındandır. Yaprakları yumurta şeklinde uca doğru sivri tabanı ise kalp şeklinde ve gövdeyi sarmıştır ve kenarları derin dişli, mavimsi yeşil veya grimsi yeşil renktedir.
Yetiştiği yöreye göre boyu 1,5 metreye bulabilir ve yukarıya doğru çatallaşır ve uzun bir sap üzerinde çiçek acınca doğru bir hal alır. Çiçeklerinin mavimsi yeşil. Tabana doğru kırmızımsı iki adet kupa yarığı bulunur ve çiçek acınca bu yapraklar dökülür, taç yaprakları dört adet beyaz, pempe, eflatun veya kankırmızısı olabilir ve ortada bir göbek vede etrafında dölenme tozlukları bulunur. Çiçeklerinin solup dökülmesinden sonra ortadaki göbek büyüyerek küre veya fıcı şeklinde alır. Kapsülerin bayaz süt gibi bitki özü akar ve sıvı bir gün sonra esmerimsi yapışkan bir made haline gelir. İşte buna Afyon (Opium) denir. Bilinen Bileşimi : İçeriğinde morfin, kodein, tebain, papaverin, narkotin gibi maddeler vardır.

Faydaları :

Hekimlikte; ağrı ve sancıları dindirici ve ishal kesici olarak kullanılır.

Yağı : Mesane iltihabında, raşitizmde, sıraca hastalığında ve kabızlıkta kullanılır.

Tohumu çeşitli yiyeceklere ekilir.

AFYONKARAHİSAR’DAN NE ALINIR?

Sucuk

Haşhaş

Afyon Lokumu

Kök boyalı kilimler

Mermer biblolar

Bakır süs eşyaları

Napolyon kirazı ve vişne

İpek halı

Kızılcık reçeli

Kavurma

Pastırma

Salam, sosis

AFYONKARAHİSAR’ın YÖRESEL LEZZETLERİ  VE TATLARI

Sucuk

Ekmek Kadayıfı

Patatesli ve Mercimekli Bükme

Afyon Maden Suyu – Gazlıgöl

Ağzı Açık Böreği

Düğülü Haşhaş Tatlısı

Bulgur Aşı

Solta Pilavı

Haşhaşlı Çörek

Düğülü Yaprak Sarması

Kaymaklı Elma Tatlısı

Özbek Pilavı

Sakala Çarpan Çorbası

Arabaşı çorbası
Arabaşı çorbası genelde orta Anadolu mutfaklarında yapılmaktadır. Afyon’da pişip pişmediğini anlamak için bir parça kor batırırlar, eğer kor kırmızı çıkarsa çorba oldu demektir. Afyon’da erkeklerin evlerinde yaptıkları “gezek” adı verilen eğlencelerde erkekler kim daha fazla parça hamurundan alıp arabaşı çorbasını içebilecek diye yarış yaparlar.

AFYONKARAHİSAR’DA GEZİLECEK YERLER

Afyonkarahisar Müzesi

Afyonkarahisar Kalesi

Bolvadin – Kırkgöz Köprüsü

Kurtini Mağarası

Ulu Camii

Sandıklı Kalesi

İscehisar Peri Bacaları

ULU CAMİ   : Ulu Cami: Eski Afyon’da Afyon kalesinin güneybatısında bulunan kale Afyon Sancakbeyi tarafından 1273 yılında yaptırılmış. Kuzeyde ve batıda bulunan yazıtlı iki giriş kapısı vardır. Minberi, Emirhaç Bey, süslemeleri ise Nakkaş Mahmut Oğlu Hacı Murat tarafından yapılmıştır.

SANDIKLI KALESİ  : Sandıklı Kalesi, günümüzden 678 yıl önce 1325’te Germiyan sultanı olan Çelebi Hüsameddin Yakup bin Umur Bey tarafından, Mimar Çoban’a yaptırılmıştır. Kale yığma topraktan oluşan bir höyük üzerindedir. Kale (hisar), üç kat sur ile çevrilmiş ve güneye bakan dış kale kapısında kitabesi olan bir görünüme sahipti. Günümüzde ise kalenin ancak 10 metrelik bir bölümü ayakta kalmıştır.

İSCEHİSAR PERİ BACALARI : Afyon – İscehisar – İhsaniye üçgeninde, Kapadokya’yı aratmayan volkanik bir plato boylu boyunca uzanıyor. Tarihte Friglerin yurdu olan bölgede, insanlar kayalara oydukları sığınaklarda yaşamlarını sürdürmüşler. Bölgede volkanik tüften bembeyaz vadiler, peribacaları, kaya kiliseleri ve mağara evleri Frig anıtlarıyla iç içe geçmiş.

afyon, peri bacaları

İhsaniye ilçesine bağlı Kıyır köyünün sırtını yasladığı dağın eteklerinde ise; “Ayazini kasabasının çevresinde, Göynüş Vadisi ve Demirli köyü civarında; Bayramaliler köyü çevresinde; Döğer kasabasının eski Döğer ve Asar Kale civarında, Üçlerkayası köyü ve çevresinde Afyonkarahisar ilinin en büyük şapkalı veya şapkasız peri bacaları veya peri bacası vadileri bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 110 kilometrelik köy yolları ile birbirine bağlanan bu bölgede, doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi ören yerleri de bulunmaktadır.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s