KILINÇARSLAN KASABASI

26 Aralik 1987  tarih  ve  19676 sayılı  Resmi Gazete ile Afyon Ili Sincanli Ilçesine bağlı Kılınarslan  köyünde “KILIÇARSLAN” ismiyle Belediye kurulmasi 1580 sayılı Kanunun 7469 sayılı kanunun degisik  7. maddesi gereğince uygun görülmüş. Belediye  26 Mart 1989 Mahalli Idareler Genel Seçimleri ile faaliyetlerine baslamıştır.

Kasaba nüfusunun çoğunluğu geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. Kasaba genelinde Türk Kültürü ve aile yasantısı   hâkimdir. Kılınarslan Kasabası  halkı etnik bakımdan bütünlük arz eder, Konut yapılaşma orani ekonomik sartların gelişmesine paralel olarak gelişmekte ve modern konut yapımı gün  geçtikçe  artmaktadır.  Çok katlı yapılaşma  ve yerleşim düzeni her geçen gün yaygınlaşmaktadır.

Ekonomisi Yerleşimde tarımsal ürün olarak buğday, arpa ve yem bitkileri ekilmekle beraber bunun yani sıra meyvecilik, sebzecilikte yapılmaktadir. Ayrıca: dönemler halinde pancar, haşhas mercimek, nohut ve patates ekilmektedir.

Kılıçarslan, Afyonkarahisar‘ın Sinanpaşa ilçesine bağlı bir beldedir.

Mahalleler

  • Atatürk Mah.
  • Cumhuriyet Mah.
  • Fevzi Çakmak Mah.
  • Kocatepe Mah.
Beldenin Yıllara Göre Nüfusu
2010 2,463
2007 2,467
2000 2,800
1997 2,164
1990 2,338
1985 2,052
1980 ?
1975 ?
1970 1,569

ÇOĞRAFİ YAPISI   :

Kılınçarslanda kent imajı yaratacak özellik, Kasaba girişinden geçen Karayolunun kenarında, Afyonkarahisar Devlet Karayolu üzerinde bulunması  ve Ilçesi  Sinanpasa’ya giden yolun kasabanın  içerisinden geçmesi kasabayı konum itibariyle önemli bir yer teşkil etmektedir. Kılınçarslan  Afyonkarahisar-Devlet Karayolu üzerinde 25 km mesafede bulunmaktadır. Ayrıca; bağlı  bulundugu Sinanpasa Ilçesine  10 – km uzaklıktadır. Afyonkarahisar-Antalya Devlet Karayolu üzerinde bulunan Kasabanın  Dogusunda TINAZTEPE KASABASI  ( Bölgenin Nüfus ve Coğrafi  özellik olarak yer alan En Büyük Kasabasadır), Batısında  Ahmetpasa Kasabası, Güneyinde  Kılınçarslan  Dağları ve Savran,  Kuzeyinde Garipçe Köyü, Saraycık Köyü ve Akören Kasabası Komşularıdır.

kasabada yapılan bir festival’den

SOSYAL YAPISI   :

Kasaba  nüfusunun çoğunluğu geçimini tarım ve hayvancılıkla  sağlamaktadır. Kasaba genelinde Türk Kültürü ve aile yasantısı hâkimdir. Kılınçarslan  Kasabası  halkı  etnik bakımdan bütünlük arz eder, Konut yapılasma oranı ekonomik  şartların gelişmesine paralel olarak gelişmekte ve modern konut yapımı gün geçtikçe artmaktadır. Çok katlı yapılaşma ve yerleşim düzeni her geçen gün yaygınlaşmaktadır.

EKONOMİK YAPISI :

Ekonomisi Yerleşimde tarımsal ürün olarak buğday, arpa ve yem bitkileri ekilmekle beraber bunun yani sıra meyvecilik, sebzecilikte yapılmaktadır.

Ayrıca: dönemler halinde pancar, Hashaş, Mercimek, Nohut ve Patates ekilmektedir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s